Proč si pořídit automatické hodinky?

Proč si pořídit automatické hodinky?

Quartzové nebo mechanické? Nemůžete se rozhodnout?

20.8.2020

Pokud si hodinky vybíráte podle toho, zda se Vám líbí nebo ne, neřešíte zřejmě úplně, zda se jedná o digitálky nebo hodinky s analogovým zobrazením času.

Třeba se ale řadíte mezi ty, kterým do jisté míry záleží i na tom, jak jsou hodinky poháněny.

Analogové neboli ručičkové hodinky mohou být poháněny buď bateriově, mají quartzový strojek, anebo mechanicky, mají mechanický strojek.

Další "level" jsou mechanické hodinky se samonátahem neboli automatky.

Výhody quartzového strojku jsou jednoznačně ty, že pouze koupíte baterii a o hodinky už se dále prakticky nemusíte starat. Bývají i velmi přesné, takže pouze cca jednou za dva měsíce seřídíte datum, většinou se jedná jen o pár vteřin zpoždění ročně.

Nevýhoda je, že když dojde baterka, tak hodinky nejdou a musíte ji vyměnit ideálně u hodináře.

Další typ hodinek jsou mechanické, které musíte každodenně natahovat. Jsou ale i takové mechaniky, které mají rezervu chodu, některé i velmi dlouhou dobu, někdy i týden nebo až měsíc!

Pak jsou zde automatické hodinky. Automatické strojky získávají svoji energii z pohybů vaší ruky a při běžném pohybu není jiné natahování třeba. Ale když hodinky odložíte, třeba na víkend, nejspíš se vám zastaví.

Pokud máte rádi tikání hodinek, pak určitě popřemýšlejte o mechanických nebo automatických hodinkách.

A dalším důvodem pro volbu mechanických strojků je plynulejší chod vteřinovky.

Pravda je, že sice mechanické hodinky bývají poněkud dražší než quartzové hodinky, ale zase se jedná o náročnou a jemnou hodinařinu, kde se pracuje s titěrnými díly.

Pokud v sobě máte duši hravého dítěte, líbí se Vám tikání hodinek a rádi se díváte na mechanický strojek vykukující z průhledu hodinek a zapomínáte na natahování, pak určitě sáhnete po automatických hodinkách.

Proč si pořídit automatické hodinky?

Používáním tohoto webu souhlasíte, že využívá cookies.

Více informací